SUZBIJANJA KOMARACA
Od komaraca jako trpe ljudi, sisavci i ptice i to u gotovo svim područjima Zemlje. Komaraca nema jedino u sušnim pustinjama i stepama.
Za leglo, ženke većinom traže stajaću ili lagano tekuću vodu. Životni ciklus se odvija u četiri faze: jaje, ličinka (4 razvojna stadija), kukuljica i odrasli i prikazan je na slici :
![](/upload/2013/05/komarci2_5188f7bb300bb.jpg)
Program suzbijanja komaraca :
Suzbijanje komaraca ima smisla jedino ukoliko se provodi organizirano i dugoročno kroz trajni i sveobuhvatni program suzbijanja. Organizirani programi suzbijanja temelje se na trajnom otkrivanju i praćenju prisutnih vrsta, njihovih legla i skrovišta te stručnoj i kontroliranoj primjeni bioloških i kemijskih metoda suzbijanja. Za suzbijanje komaraca moraju se koristiti samo insekticidi, odnosno larvicidna i adulticidna sredstva koja su propisno registrirana i dopuštena za primjenu u Republici Hrvatskoj.
NAČIN OBRADE
Larvicidne mjere suzbijanja su ekološki najprihvatljivije i najučinkovitije te u svakom slučaju treba do maksimuma iskoristiti njihov potencijal u suzbijanju komaraca. Metoda aplikacije sa zemlje primjenjuje se u tretiranju površinskih voda – bara, kanala uz kuće, vodotoka, kanalizacijske mreže. U barama se larvicid primjenjuje u obalnom pojasu (plitka, toplija voda koja pogoduje razvoju ličinaka), u širini 1 – 2 metra, ovisno o veličini vodene površine i dubini. Za tretiranje kanala uz kuće i prometnice, tretira se po čitavoj površini i to tako da se insekticid tretira ručno, pomoću leđnog motornog raspršivača ili strijem za hladno zamagljivanje. Dinamika primjene ne treba biti jednoznačno propisana, već treba pratiti biološko – ekološke faktore i meteorološke prilike.
![](/upload/2013/05/thumbs/komarci1_5188f7b997966_700xr.jpg)
Slika 1. Larvicidno tretiranje
Adulticidne mjere se provode na područjima bez vode i u naseljima. U vanjskom prostoru najbolji rezultati se postižu tretiranjem pomoću posebnih uređaja koji stvaraju aerosol sastavljen od vrlo sitnih kapljica koje dugo lete u zraku te dolaze do svih skrovitih mjesta na kojima se mogu naći odrasli komarci. Aerosol se stvara pomoću ULV-generatora ili u termičkih zamagljivača koji stvaraju ugrijani aerosol nalik na toplu maglu. Obje tehnike primjenjuju se sa zemlje. Toplo zamagljivanje se smije koristiti samo strogo ciljano i sa zemlje što bliže žarištu, najbolje u rane jutarnje sate kada na otvorenom prostoru nema ljudi. Najbolje vrijeme za rad je pred sumrak ili nakon svitanja jer su tada najpovoljnije termodinamičke prilike za pravilnu raspodjelu čestica aerosola.
![](/upload/2013/05/thumbs/komarci_5188f7a1d3067_700xr.jpg)
Slika 2. Adulticidnio tretiranje
MJERE OPREZA
Stanovništvo treba obavijestiti i educirati o planiranom provođenju adulticidnih akcija i upoznati sa njihovim ciljem i sigurnosti za zdravlje i okoliš. Posebno je važno obavještavanje pčelara kako ne bi došlo do neželjenog pomora pčela na tretiranom području. Informiranje i edukacija pučanstva će se obaviti putem medija javnog priopćavanja i plakata.
DODARTE MJERE
Dodatne mjere uključuju dodatnu sanaciju područja larvicidnim i adulticidnim sredstvima.
Voditeljica DDD službe
Bioinstrituta d.o.o. Čakovec
mr.Slavica Mustač, dr.vet.med.
naslovni foto: http://hr.wikipedia.org/wiki/Komarci