Suodgovornost bazena i kupača - zdravo kupanje
Međutim i u ovoj priči mikroorganizmi imaju svoju ulogu i mjesto. Ljudsko je tijelo veliko stanište mnoštva bakterija te je zanimljiv podatak da je naše tijelo građeno od 75 x 1012 humanih stanica, a na i u tijelu zdravog čovjeka nalazimo 75 x 1013 raznih bakterija. Na sreću s većinom tih mikroskopski malih bića živimo u prijateljstvu i simbiozi.
Međutim neke bakterije (npr patogena E.coli, patogene stafilokokus i streptokokus vrste, Pseudomonas vrste) te gljivice (npr.Candida, Trichophyton vrste, Epidermatophyton vrste, Microsporum vrste) i paraziti koji također nisu vidljivi prostim okom (npr. Cryptosporidium/Giardia) mogu biti patogene za čovjeka i uzrokovati bolest.
Analiza mikrobiološke kakvoće bazenske vode temelji se na određivanju indikator bakterija (E.coli, ukupnih koliforma, fekalnih koliforma, Pseudomonas vrsta).
escherichia coli
pseudomonas
S gledišta apsolutne sigurnosti količina klora u bazenskoj vodi od 0,5 ppm – a i uredni nalazi indikator bakterija nisu 100% sigurnost za odsutnost svih mogućih potencijalno patogenih bakterija i virusa u vodi kojih može biti i preko 100 različitih vrsta.
Za održavanje kupališta i provođenje higijenskih mjera odgovorni su vlasnici bazena. U tom smislu provodi se pranje bazena, dezinfekcija vode , filtriranje i izmjena vode, tehničko održavanje - popravci te godišnji remont.
No da li ste se zapitali možete li vi kao kupač pridonijeti mikrobiološkoj kakvoći bazenske vode? Pridržavamo li se kućnog reda na bazenskim kupalištima i na taj način također osiguravamo zdravo kupanje sebi i ostalim kupačima? Podsjetimo se zajedno što je naša obveza na bazenskim kupalištima.
1. Obavezno tuširanje prije ulaska u bazen i prolazak kroz predbazen (dezbarijeru) za pranje nogu – smanjiti će se količina epiderme koja se skida s naše kože i kapljični ekskreti (nos, anus, mokraći otvor).
2. Nošenje kape – za vrijeme boravka u bazenu svakom kupaću otpadne nekoliko desetaka vlasi čime se povećava količina organske tvari u bazenskoj vodi.
3. Izbjegavati posjet bazenu ako imate vidljive promjene na koži, crvenilo, akne – prišteve, ogrebotine i posjekotine.
4. Suzdržavanje od bilo kakvih fizioloških potreba vezanih uz nuždu u bazenskoj vodi.
Naravno da voda za kupanje nije sterilna. U njoj uvijek perzistira mala količina bakterija koja se djelomično uklanja filtracijom, a klor koji se nalazi u vodi onemogućava njihovo namnažanje.
Upravo zato vodite brigu i o svojoj samozaštiti tako da se dobro istuširate nakon kupanja u bazenskoj vodi.
Ako osjećate pad vlastitog imuniteta (herpes, mononukleoza) ili ste na terapiji kortikosteroidima i citostaticima odgodite posjetu bazenu do popravljanja općeg stanja.
Boravak na bazenu iskoristite kao doprinos vlastitom zdravlju, ali ne zaboravite da smo i mi kupači suodgovorni za zdravo kupanje svih nas.
mr.sc.Bojana Božović,dr.vet.med.