BOLEST AUJESZKOGA (lažna bjesnoća)
Zainteresirani posjednici koji u što kraćem razdoblju žele ostvariti pravo stavljanja živih svinja u promet EU, mogu podnijeti zahtjev za kontrolu na bolest Aujeszkog kako bi se stada mogla proglasiti slobodnima i slobodno izvoziti. Zahtjev se podnosi Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane.
Bolest Aujeszkog je akutna zarazna bolest domaćih i divljih životinja. Očituje se groznicom, općim poremećajima koji su karakteristični za encefalomijelitis, a u većine životinja jakim svrbežom i motoričkim smetnjama koje završavaju paralizom pred uginuće. Iznimno se bolest pojavljuje i kod čovjeka.
Bolest se masovno pojavljuje samo kod svinja, u odojaka i odbijene prasadi uzrokuje veliki pomor. Uzročnik je virus koji je lokaliziran u dišnim organima i širi se kapljičnom infekcijom. Hladno i vlažno godišnje doba smanjuje rezistenciju svinja i izaziva aktivaciju latentnih infekcija.
Klinički nalaz: Inkubacija traje 3-10 dana. Prasad do 10 dana oboli sa znakovima septikemije i ugiba u vrlo velikom postotku, u tovljenika se uz paralizu nađe upala larinksa i edem glotisa pa svinje otežano dišu i sjede poput psa.Temperatura se može popeti i do 41oC. Krmače često pobace ili prase avitalnu prasad.
Dijagnoza: moguće je postaviti laboratorijskom pretragama imunoflurescentnom tehnikom, serološkim pretragama te izolacijom virusa na staničnoj kulturi. U svinja treba od ove zaraze razlučiti svinjsku kugu, zaraznu uzetost svinja, listeriozu, razna otrovanja te listeriozu. U svih životinjskih vrsta treba isključiti bjesnoću.
Profilaksa: Bolesne životinje treba izolirati i obavit dezinfekciju prostorije, zabraniti kontakt goveda i ovaca sa svinjama, u intenzivnim uzgojima uništavati insekte ektoparazite, glodavce, a psima i mačkama treba zabraniti ulaz u svinjogojstva. Prasad se može zaštiti davanjem seruma odmah nakon poroda, a poslije 12 dana nužno ih je aktivno imunizirati, krmače se cijepe u prvoj trećini gravidnosti.
Mihael Kacun dr.med.vet.
PRAVILNIK