Homeopatsko liječenje životinja
Homeopatija kao metoda liječenja nastoji u bolesnom organizmu stimulirati vlastiti prirodni kapacitet samoizlječenja te uspostaviti poremećenu ravnotežu pacijenta uporabom odgovarajućih prirodnih pripravaka. Homeopatija se temelji na načelu prema kojem su simptomi često rezultat djelovanja tjelesnog obrambenog mehanizma, tj. odbijanja napada, pa bi prema tome bilo poželjno, umjesto da tražimo način suzbijanja simptoma, prijeći na oblik liječenja usredotočen na stvaranje otpornosti. Tako npr. dok bi kod febrilne životinje propisali lijek za sniženje temperature, homeopat će propisati lijek koji bi, kad bi ga dali zdravoj životinji, povisio njenu temperaturu, s pretpostavkom da je temperatura način kojim organizam odbija bolest.
Homeopatski se lijekovi izrađuju iz neprerađenih prirodnih supstancija (biljke, minerali, životinjsko tkivo) koji se pripremaju na vrlo jednostavan i jedinstven način. Taj postupak uzastopnog razrjeđivanja lijeka i do nekoliko stotina puta naziva se potenciranje. Mogu se koristiti i supstance mikrobiološkog podrijetla, npr. cjepiva. Sastav homeopatskog lijeka može biti i biološki i kemijski i sintetski. Najčešći oblik uzimanja homeopatskog lijeka su tablete, granule, masti, injekcije, kapi. Za razliku od konvencionalnih lijekova, doziranje homeopatskih pripravaka nije usko povezano sa tjelesnom težinom.
Takav homeopatski pripravak uz ljekovito djelovanje nema neželjene učinke na organizam. Upravo zbog takvih svojstava, homeopatsko liječenje zauzima sve veći udio u svijetu i u nas, pogotovo kod životinja čiji se proizvodi koriste za ishranu ljudi.
U mnogim razvijenim zemljama ( SAD, Francuska, Švicarska, i dr.) homeopatija je zakonski priznata kao sigurna alternativa ili nadopuna konvencionalnom liječenju, dok su hrvatskim Zakonom o veterinarskim lijekovima, homeopatski proizvodi svrstani u posebnu grupu bez istaknute terapijske indikacije.
Također je primjena homeopatskih pripravaka, kao neizostavni dio, uvrštena u novi Pravilnik o ekološkom uzgoju životinjskih proizvoda (čl.62). Klasično liječenje treba ograničiti na iznimne slučajeve, a po mogućnosti valja ga izvoditi prirodnim-fizioterapija, homeopatija-odgovarajućim postupcima i lijekovima.
Ekološki uzgoj životinja i proizvodnja ekološki zdrave hrane, imperativ je današnjice, a homeopatija kao sastavni dio tog procesa, nesumnjivo, zauzima značajno mjesto.
Branimir Novak, dr.vet.med.