Početna Djelatnosti Ambulanta za male životinje

Ambulanta za male životinje

Provjerite našu novu internetsku stranicu posvećenu kućnim ljubimcima. 

Specijalizirana ambulanta za kućne ljubimce utemeljena je 1989 godine. Danas u novim prostorima pruža svu onu brigu i njegu koja se može pružiti u zaštiti zdravlja kućnih ljubimaca.

Dijagnostika bolesti osim uobičajenog kliničkog pregleda, obavlja se i primjenom najsuvremenijih laboratorijskih metoda, RTG-om, ultrazvukom te EKG-om. Godišnje obavljamo preko 600 operativnih zahvata koji su po svojoj složenosti različiti: sterilizacije i kastracije, operativni zahvati na oku, mokraćnom mjehuru, želucu, jetri, koži, itd. U novije vrijeme obavljamo i složenije ortopedske odnosno operacijske zahvate na kostima.

Životinje su postoperativno u posebno pripremljenim prostorijama koje pružaju uvjete za učinkovit oporavak, a sve u skladu sa postulatima o dobrobiti životinja. Njega zuba i usne šupljine, odnosno stomatološki zahvati zauzimaju također značajno mjestu u nizu usluga koje pružamo u smislu očuvanja zdravlja Vaših kućnih ljubimaca.

U veterinarskoj ambulanti za kućne ljubimce u Čakovcu uslugu pružaju dva tima, od 8 do 18 sati, a preostali dio dana dežurna veterinarska služba Bioinstituta d.o.o.

Ambulanta u Murskom Središću radi od ponedjeljka do petka od 8 do 10 sati


Projekt je sufinancirala Europska unija iz  Europskog fonda za regionalni razvoj.
Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost tvrtke Bioinstitut d.o.o.

Blog

Deklariranje (označavanje) bio proizvoda

04.09.2023 // Kemija

Označavanje hrane jedno je od najsloženijih zakonski uređenih područja vezanih za hranu. Razlog tome je što ono obuhvaća vrlo različite i često suprotne ciljeve kao što su zaštita potrošača, poštivanje proizvođačke i poslovne tajne, omogućavanje slobodnog kretanja robe (hrane) te mogućnost upravljanja krizom kada postoji opasnost štetnog djelovanja hrane na zdravlje ljudi.

Hrana i klimatske promjene

28.08.2023 // Kemija

Kakve veze hrana ima s klimatskim promjenama?

Ono što jedemo i kako je ta hrana proizvedena utječe na naše zdravlje, ali i na okoliš. Hranu treba uzgojiti, preraditi, transportirati, distribuirati, pripremiti, konzumirati, a otpad od hrane zbrinuti. Svaki od ovih koraka stvara stakleničke plinove koji zadržavaju sunčevu toplinu i doprinose klimatskim promjenama. Otprilike trećina svih emisija stakleničkih plinova koje uzrokuje čovjek povezana je s hranom.